Miejscowość Budziejewo leży tuż przy trasie Gniezno – Wągrowiec w gminie Mieścisko,55 km od Poznania. Pierwsza wzmianka o Budziejewie pochodzi z 1364 roku. Wówczas dobra te należały do rodu Porajów. W późniejszych czasach dość często przechodziły z rąk do rąk. Majątek był w posiadaniu znamienitych rodów i rodzin takich jak Nałęczowie, Opalowie, Zagórscy i Czekanowscy. Dworek „Róża Poraja” położony jest na skraju liczącej około stu mieszkańców wsi Budziejewo. Zbudowany został on w 1856 roku w stylu późnoklasycystycznym dla rodziny Świniarskich, którzy byli tam dziedzicami aż do II wojny światowej. Pod koniec stulecia do dworku od strony północnej dobudowano skrzydło, tak jednak by nie zasłonić ściany szczytowej z triadą arkadowych okien. Ostatnią dziedziczką majątku w Budziejewie była Anna ze Świniarskich- Daszkiewiczowa. Zarządzała majątkiem od 1932 roku do wybuchu II wojny światowej. Jej mąż, Rajmund Daszkiewicz (ur. 1898), ochotnik wojny polsko- bolszewickiej w 1920 roku, został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Mauthausen w 1941 roku. Z datą 20. XI 1945 roku na wniosek Urzędu Ziemskiego w Poznaniu majętność przeszła na własność Skarbu Państwa Polskiego. Dwór został zamieniony na obiekt użytku publicznego oraz mieszkania. W latach 1982-1995 w murach dworu funkcjonowało przedszkole. W roku 1989 przyjęło imię Polnych Kwiatów- grupy nazywały się między innymi stokrotki, chabry i maki, tak jak obecnie nazwy pokoi.

Okolica

Nieopodal, w odległości 2 km od Budziejewa, we wsi Budziejewko znajduje się jeden z największych głazów narzutowych Wielkopolski (drugi pod względem wielkości – po kamieniu św. Jadwigi koło Gołuchowa)– kamień św. Wojciecha, wpisany w 1840 roku do księgi wieczystej jako najstarszy, prawnie chroniony zabytek przyrody w Wielkopolsce. Według legendy z tego kamienia miał głosić Słowo Boże do okolicznego ludu św. Wojciech.

Na pobliskim wzgórzu usytuowany jest niewielki murowany kościółek zbudowany w 1858 roku. Urokliwa budowla posiada charakterystyczną atmosferę do kameralnych uroczystości, takich jak ślub czy chrzciny.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress