O nas

Poznaj naszą historię

Miejscowość Budziejewo leży tuż przy trasie Gniezno – Wągrowiec, w gminie Mieścisko, 55 km od Poznania. Pierwsza wzmianka o Budziejewie pochodzi z 1364 roku. Wówczas dobra te należały do rodu Porajów. W późniejszych czasach dość często przechodziły z rąk do rąk. Majątek był w posiadaniu znamienitych rodów i rodzin takich jak Nałęczowie, Opalowie, Zagórscy i Czekanowscy.

Dworek Róża Poraja położony jest na skraju liczącej około stu mieszkańców wsi Budziejewo. Został on zbudowany w 1856 roku w stylu późnoklasycystycznym dla rodziny Świniarskich, którzy byli tam dziedzicami aż do II wojny światowej. Pod koniec stulecia do Dworku od strony północnej dobudowano skrzydło, tak jednak by nie zasłonić ściany szczytowej z triadą arkadowych okien. Ostatnią dziedziczką majątku w Budziejewie była Anna ze Świniarskich-Daszkiewiczowa. Zarządzała majątkiem od 1932 roku do wybuchu II wojny światowej. Jej mąż, Rajmund Daszkiewicz (ur. 1898), ochotnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Mauthausen w 1941 roku. Z datą 20. XI 1945 roku na wniosek Urzędu Ziemskiego w Poznaniu majętność przeszła na własność Skarbu Państwa Polskiego. Dwór został zamieniony na obiekt użytku publicznego oraz mieszkania. W latach 1982-1995 w murach dworu funkcjonowało przedszkole. W roku 1989 przyjęło imię Polnych Kwiatów – grupy nazywały się między innymi stokrotki, chabry i maki, tak jak obecnie nazwy pokoi.

Okolica

Nieopodal, w odległości 2 km od Budziejewa, we wsi Budziejewko znajduje się jeden z największych głazów narzutowych Wielkopolski (drugi pod względem wielkości, po kamieniu św. Jadwigi koło Gołuchowa) – kamień św. Wojciecha, wpisany w 1840 roku do księgi wieczystej jako najstarszy, prawnie chroniony zabytek przyrody w Wielkopolsce. Według legendy z tego kamienia miał głosić Słowo Boże do okolicznego ludu św. Wojciech.

Nasze nagrody i wyróżnienia

  • 15 czerwca 2010 r. X edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na Sukces” w Rezydencji Belweder w Warszawie. Zajęliśmy III miejsce w kategorii rodzinnej na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy na terenach wiejskich. Finaliści konkursu zostali uhonorowani dyplomami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, albumami, pucharami oraz nagrodami finansowymi i rzeczowymi ufundowanymi przez sponsorów.
  • 16 grudnia 2009 r. XII Edycja Konsumenckiego Konkursu Jakości Usług organizowany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług oraz Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą. Otrzymaliśmy Certyfikat – „Najlepsze w Polsce” przyznawany na podstawie opinii konsumenckich za wysokiej klasy usługi gastronomiczne.
  • 2008 r. Ogólnopolski Konkurs „Modernizacja Roku 2008” organizowany przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Otrzymaliśmy Nagrodę Główną w kategorii obiektów hotelarsko-turystycznych. Do udziału w pierwszym etapie zgłoszono 703 obiekty z całej Polski. Komisja konkursowa do finału zakwalifikowała 73 zmodernizowane w ubiegłym roku budynki.
Kontakt
Skontaktuj się z nami

Dworek Róża Poraja

Budziejewo 1

62-290 Mieścisko

tel.: 061 427 82 96

tel. kom.: +48 509 384 727

E-mail: biuro@dworekbudziejewo.pl

www.dworekbudziejewo.pl

Możliwość oglądania dworku w dni powszednie w godz. 8:00 – 15:00. Pozostałe terminy po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

Napisz wiadomość